Flower Shows
-- Next Daylily Show --

Date: May 13th, 2017

Show Title: "Daylily Desire"

Admission: Free

Presented by The Houston Hemerocallis Society
and The Houston Area Daylily Society

Time: 1:00 to 3:00 pm

Location: Gethsemane Lutheran Church
4040 Watonga, Houston, TX 77092

2017 Show Schedule


Daylilies, other plants, books, and crafts
will go on sale beginning at 10:00 am

A daylily flower show is one of the club's premier events. It's an opportunity to show the general public the wide diversity of today's daylilies. It's also a way for daylily growers to see other cultivars that are being successfully grown in the local area. Shows are free and open to the public.

Anyone can exhibit daylilies in a show as long as you grow the daylilies yourself and they are AHS registered cultivars.* You don't have to be a member of the local or any daylily club.

*to win a major award you must be a member of AHS


2016 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW E. Crainer ONE STRANGE COOKIE Hensley-D., 2008
BEST EXTRA LARGE Mildred & Paul Eskine PUNXSUTAWNEY PHIL Trimmer, 2003
BEST LARGE E. Crainer GULF COAST WRANGLER Crainer, 2013
BEST SMALL Mildred & Paul Eskine CANDY FROM HEAVEN Bell-T., 1999
BEST MINI E. Crainer WITCH'S THIMBLE Hudson, 1981
BEST DOUBLE, MULTIFORM, & POLYMEROUS E. Crainer GULF COAST RONNIE'S MEMORIAL Crainer, 2015
BEST SPIDER Mildred & Paul Eskine AZURE WINGS Stamile, 2005
BEST UNUSUAL FORM E. Crainer ONE STRANGE COOKIE Hensley-D., 2008
YOUTH SECTION - - -
POPULARITY POLL Clifford Lee WITCHES WINK Salter-E.H., 1993
BEST SEEDLING Bill Jarvis Seedling 14-034 Bill Jarvis
SWEEPSTAKES E. Crainer - -
TRICOLOR Nancy Freshour Class: Wonders Abound -

2016 Winners

Best In Show
Best Unusual Form

Best ExLarge Flower

Best Large Flower

Best Small Flower

Best Mini

Best Double/Poly

Best Pop Poll

Best Seedling


2015 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Sara Chumley BLACK VELVET ELVIS Glidden 1988
BEST EXTRA LARGE Bill Jarvis PATSY CLINE Smith, F. R., 2008
BEST LARGE Clifford Lee White Leather Glidden 1986
BEST SMALL Sara Chumley BLACK VELVET ELVIS Glidden 1988
BEST MINI Anna Rosa Glidden DOT DOT Zahler 1989
BEST DOUBLE, MULTIFORM, & POLYMEROUS Gracie Lopez Ain't I Something Joiner 2001
BEST SPIDER Eddie & Mary Gage LACY MARIONETTE Tarrant 1987
BEST UNUSUAL FORM Gracie Lopez KING OF FLOPS Glidden 2007
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Bill Jarvis Seedling Bill Jarvis
POPULARITY POLL Clifford Lee BEAUTIFUL EDGINGS Copenhaver 19893
SWEEPSTAKES Clifford Lee - -
TRICOLOR Nell Shimek Class B: "Great Gumptions!" -
EDUCATION Anna Rosa Glidden - -


2014 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Loris Garrett Seedling Loris Garrett
BEST EXTRA LARGE Bill Jarvis CHRISTOPHER MOODY Stamile 2008
BEST LARGE Sandy Roberts THOMAS TEW Stamile 2008
BEST SMALL Clifford Lee WEE WIZARD Salter 1992
BEST MINI Sandy Roberts GULF COAST POCO Crainer 2007
BEST DOUBLE, MULTIFORM, & POLYMEROUS Loris Garrett MARGARET TUCKER Kirchhoff 2000
BEST SPIDER - - -
BEST UNUSUAL FORM Loris Garrett TIME PASSAGE Gossard 2011
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Loris Garrett Seedling Loris Garrett
POPULARITY POLL Leslie Wong & Loris Garrett WITCHES WINK Salter 1993
SWEEPSTAKES Clifford Lee - -
TRICOLOR - - -
DESIGNER'S CHOICE - - -


2013 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Loris Garrett DIXIE SUNRISE Stamile 2008
BEST EXTRA LARGE Loris Garrett BOUNDLESS BEAUTY Stamile 2005
BEST LARGE Loris Garrett DIXIE SUNRISE Stamile 2008
BEST SMALL Leslie Wong Nacogdoches Pansy Barnhart 1986
BEST MINI Eddie & Mary Gage PUGSLEY Trimmer, J 2000
BEST DOUBLE, MULTIFORM, & POLYMEROUS Loris Garrett MAGNOLIA POLY PRINCESS Lewis, J.E. 2003
BEST SPIDER Anna Rosa Glidden CALICO SPIDER Crandall 1987
BEST UNUSUAL FORM Anna Rosa Glidden KING OF FLOPS Glidden 2007
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Bill Jarvis 12-058 Bill Jarvis
POPULARITY POLL Clifford Lee BEAUTIFUL EDGINGS Copenhaver 1989
SWEEPSTAKES Anna Rosa Glidden - -
TRICOLOR Nell Shimek Raiders Of The Lost Art -
DESIGNER'S CHOICE - - -


2012 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Loris Garrett GOLDEN CHILD Harry 2008
BEST EXTRA LARGE Loris Garret GOLDEN CHILD Harry 2008
BEST LARGE Anna Rosa Glidden JADE MOGUL Carpenter-Glidden 1985
BEST SMALL Herdhal Theilen LITTLE ORANGE TEX Faggard 1985
BEST MINI Anna Rosa Glidden COSMOPOLITAN Stamile-G 1989
BEST DOUBLE & POLYMEROUS Hershal Theilen ALL ABOUT EVE Kirchhoff-D 2000
BEST SPIDER Anna Rosa Glidden SNOOKS MEMORIAL Harville-Glidden 2002
BEST UNUSUAL FORM Loris Garrett GAMMA GALAXY Lambertson 2009
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Loris Garrett - Loris Garrett
POPULARITY POLL - - -
SWEEPSTAKES Anna Rosa Glidden - -
TRICOLOR Nell Shimek - -
DESIGNER'S CHOICE - - -


2011 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Art & Nina Imperial SKINWALKER Roberts-N 1997
BEST EXTRA LARGE Art & Nina Imperial GERDA BROOKER Morss 1995
BEST LARGE Mildred & Paul Eskine LEMON BERRY FROST Bell-T 2002
BEST SMALL Anna Rosa Glidden KASSIDY THORNE Glidden 2001
BEST MINI Art & Nina Imperial FOXFIRE LIGHT Salter-EH 1988
BEST DOUBLE & POLYMEROUS Mildred & Paul Eskine KING KAHUNA Crochet 1994
BEST SPIDER Art & Nina Imperial SKINWALKER Roberts-N 1997
BEST UNUSUAL FORM Art & Nina Imperial DESERT ICICLE Roberts-N 1995
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Loris Garrett - Loris Garrett
POPULARITY POLL Clifford Lee BEAUTIFUL EDGINGS Copenhaver 1989
SWEEPSTAKES - - -
TRICOLOR Maureen Valenza - -
DESIGNER'S CHOICE - - -


2010 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Clifford Lee JASON SALTER Salter-EH 1987
BEST EXTRA LARGE Katherine Theilen OKLAHOMA KICKING BIRD Marley 1987
BEST LARGE Clifford Lee ORIENTAL DANCER Brown-EC 1994
BEST SMALL Clifford Lee CORSICAN BANDIT Hudson-E 1981
BEST MINI Clifford Lee JASON SALTER Salter-EH 1987
BEST DOUBLE & POLYMEROUS Katherine Theilen MICRO DOTS Trimmer-J 2003
BEST SPIDER - - -
BEST UNUSUAL FORM Mark Polasek SATAN'S CURLS Crandall 1987
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING - - -
POPULARITY POLL - - -
SWEEPSTAKES - - -
TRICOLOR Nell Shimek - -
DESIGNER'S CHOICE - - -


2009 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Loris Garrett LITTLE MUSIC MAKER Stamile-G 2003
BEST EXTRA LARGE Leon and Paula Payne DROP DEAD GORGEOUS Salter 2005
BEST LARGE Leon and Paula Payne FASHION POLICE Trimmer 2005
BEST SMALL Leon and Paula Payne SILOAM BO PEEP Henry-P 1978
BEST MINI Leon and Paula Payne LITTLE MYSTIC MOON Salter-E.H. 1995
BEST DOUBLE & POLYMEROUS Loris Garrett LITTLE MUSIC MAKER Stamile-G 2003
BEST SPIDER Loris Garrett PLANET MAX Reed 1996
BEST UNUSUAL FORM Leon and Paula Payne LONE STAR LONGHORN Payne-L.H. 2008
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING - - -
POPULARITY POLL Leon and Paula Payne HALLOWEEN MASQUERADE -Payne-L.H. 2003
SWEEPSTAKES Leon and Paula Payne - -
TRICOLOR - - -
DESIGNER'S CHOICE - - -


There was no show in 2008 due to the National Convention

2007 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Art & Nina Imperial SPACECOAST TINY PERFECTION Kinnebrew-J 1998
BEST EXTRA LARGE Art & Nina Imperial TRUE GERTRUDE DEMAREST Spalding-W 1986
BEST LARGE Art & Nina Imperial CRAZY IVAN Grace-Smith 2005
BEST SMALL Art & Nina Imperial SMALL TEMPEST Salter-EH 2000
BEST MINI Art & Nina Imperial SPACECOAST TINY PERFECTION Kinnebrew-J 1998
BEST DOUBLE Art & Nina Imperial DUTCH YELLOW TRUFFLE KIRCHHOFF-D 2003
BEST SPIDER Art & Nina Imperial LACY MARIONETTE Tarrant 1987
BEST UNUSUAL FORM Art & Nina Imperial ODE TO OZ Herrington-K 2000
YOUTH SECTION Thomas Polasek MARY'S GOLD McDonnell-H 1984
BEST SEEDLING Bill Jarvis - Bill Jarvis
POPULARITY POLL Mildred & Paul Eskine ORANGE VELVET Joiner 1988
SWEEPSTAKES Art & Nina Imperial - -
TRICOLOR Boone Keeling - -
DESIGNER'S CHOICE Sara Chumley - -


2006 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Eddie/Mary Gage UNENDING MELODY Carpenter-J 2000
BEST EXTRA LARGE Anna Rosa Glidden STAR OF INDIA Roberts-P 1992
BEST LARGE Eddie/Mary Gage UNENDING MELODY Carpenter-J 2000
BEST SMALL Anna Rosa Glidden LARGER THAN LIFE THOMAS Glidden 2005
BEST MINI Anna Rosa Glidden BUMPY Glidden 1980
BEST DOUBLE Eddie/Mary Gage DOUBLE LALAPALOOSA Brown-B 1986
BEST SPIDER Sara Chumley LACY MARIONETTE Tarrant 1987
BEST UNUSUAL FORM - - -
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING - - -
POPULARITY POLL - - -
SWEEPSTAKES Eddie/Mary Gage - -
TRICOLOR Maureen Valenza - -
DESIGNER'S CHOICE Maureen Valenza - -


2005 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Mildred/Paul Eskine LEE PICKLES Salter-J 2001
BEST EXTRA LARGE Mildred/Paul Eskine SWEETHEART SUPREME Sutton-K 1955
BEST LARGE Mildred/Paul Eskine LEE PICKLES Salter-J 2001
BEST SMALL Leon/Paula Payne TOTALLY TROPICAL Salter-EH 1996
BEST MINI Mildred/Paul Eskine MARY ETHEL ANDERSON Salter-EH 1995
BEST DOUBLE Mildred/Paul Eskine KING KAHUNA Crochet-CJ 1994
BEST SPIDER Leon/Paula Payne SERGEANT MAJOR Trimmer-D 2003
BEST UNUSUAL FORM Leon/Paula Payne LONE STAR WAGON WHEEL Payne-LH 2004
YOUTH SECTION - - -
BEST SEEDLING Leon/Paula Payne - -
POPULARITY POLL Leon/Paula Payne ORANGE VELVET Joiner-ER 1988
SWEEPSTAKES Anna Rosa Glidden - -
TRICOLOR James Keeling - -
DESIGNER'S CHOICE Anna Rosa Glidden - -


2004 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Kae Theilen CLUELESS Kirchhoff-D 98
BEST LARGE Anna Rosa Glidden BARBARIAN PRINCESS Salter-J 2000
BEST SMALL Clifford Lee ENCHANTED ILLUSION Salter-EH 96
BEST MINI Anna Rosa Glidden SPACECOAST TINY PERFECTION Kinnebrew 98
BEST DOUBLE Kae Theilen CLUELESS Kirchhoff-D 98
BEST SPIDER Sara Chumley SWEETHEART SUPREME Sutton 54
BEST UNUSUAL FORM Anna Rosa Glidden PAT'S COUSIN Glidden 89
YOUTH SECTION Marta Lovets SMALL GESTURE Stamile-G 97
BEST SEEDLING Clifford Lee - -
SWEEPSTAKES Anna Rosa Glidden - -
TRICOLOR Maureen Valenza - -


2003 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Anna Rosa Glidden CREME TRUFFLES Glidden 95
BEST LARGE Loris Garrett PAPAYA PARFAIT Kirchhoff-D 95
BEST SMALL Anna Rosa Glidden CREME TRUFFLES Glidden 95
BEST MINI - - -
BEST DOUBLE Anna Rosa Glidden JUST MY SIZE Stamile-G 00
BEST SPIDER - - -
BEST UNUSUAL FORM - - -
YOUTH SECTION Marta Lovets SHORT CLEO Glidden 02
BEST SEEDLING Clifford Lee - -
SWEEPSTAKES Eddie & Mary Gage - -
TRICOLOR Mary Gage - -


2002 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Kae Theilen CABBAGE FLOWER Kirchhoff-D 84
BEST LARGE Kae Theilen QUEENS GIFT Brown-EC 84
BEST SMALL Clifford Lee LIME WITH WINE Hansen 94
BEST MINI Anna Rosa Glidden DEAD RINGER Salter-EH 91
BEST DOUBLE Kae Theilen CABBAGE FLOWER Kirchhoff-D 84
BEST SPIDER Sara Chumley BLACK HILLS Russell 47
BEST UNUSUAL FORM Anna Rosa Glidden PAT'S COUSIN Glidden 89
SWEEPSTAKES Anna Rosa Glidden - -
TRICOLOR Mary Gage - -


2001 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Anna Rosa Glidden LITTLE WILD FLOWER Stamile-G 96
BEST LARGE Scott Henry BETTY WARREN WOODS Munson-RW 87
BEST SMALL Mary & Eddie Gage BROOKWOOD PERLA BLANCA Sharp 95
BEST MINI Anna Rosa Glidden LITTLE ANGEL EYES Stamile-G 97
BEST DOUBLE Anna Rosa Glidden LITTLE WILD FLOWER Stamile-G 96
BEST SPIDER Nell Crandall EXOTIC RHYTHM Tarrant 95
BEST UNUSUAL FORM Sara & Don Chumley WIND FRILLS Tarrant 78
SWEEPSTAKES Mary & Eddie Gage - -
TRICOLOR Bonnie Hess - -


2000 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Mary/Eddie Gage TRAHLYTA Childs-F 82
BEST LARGE Mary/Eddie Gage TRAHLYTA Childs-F 82
BEST SMALL Paula/Leon Payne BEFORE THE MASK Salter-EH 96
BEST MINI Paula/Leon Payne COSMOPOLITAN Stamile-G 89
BEST DOUBLE Mary/Eddie Gage SAVANNAH DEBUTANTE Joiner 86
BEST SPIDER Nell Crandall MOUNTAIN TOP EXPERIENCE Temple 88
BEST SEEDLING Paula/Leon Payne 97-206 -
SWEEPSTAKES Paula/Leon Payne - -
TRICOLOR Ruth Goza - -
OFF SCAPE Kevin Eaves - -


1999 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Paula Payne LITTLE ROSY CLOUD Winniford 85
BEST LARGE Clifford Lee TROPICAL EDGE Lee-C 97
BEST SMALL Paula Payne LITTLE ROSY CLOUD Winniford 85
BEST MINI Mary Gage LITTLE PREACHER MAN Cruse 88
BEST DOUBLE Paula Payne DOUBLE TUTTI-FRUITI Brown-B 81
BEST SPIDER Mary Gage FOL DE ROL Connell 53
POPULARITY POLL Clifford Lee STRAWBERRY CANDY Stamile-P 87
BEST SEEDLING Paula Payne 96-156 Payne-L
SWEEPSTAKES Paula Payne - -
TRICOLOR Nell Shimek SLENDER LADY Crandall 87
DESIGNER'S CHOICE Sarah Chumley Little Surprise -


1998 Show Results

Award Exhibitor Cultivar Hybridizer
BEST IN SHOW Nell Crandall FAIRY FILIGREE Salter 90
BEST LARGE Clifford Lee ARABIAN MAGIC Salter 92
BEST SMALL Nell Crandall FAIRY FILIGREE Salter 90
BEST MINI Mary Gage PERSIZN PIXIE Salter 85
BEST DOUBLE JC Moore DOUBLE RED ROYAL Brown 91
BEST SPIDER/VAR Treva Cruse GREEN WIDOW Temple 80
POPULARITY POLL Not Awarded BARBARA MITCHELL Pierce 84
YOUTH REGISTERED Kim Winkleman CORSICAN BANDIT Hudson 81
SWEEPSTAKES Clifford Lee - -
TRICOLOR Ruth Goza - -